Wspólna inicjatywa trzech Wydziałów
Uniwersytetu Warszawskiego
(Biologii, Chemii i Zarządzania) utworzenia interdyscyplinarnego programu kształcenia uwzględniającego nowoczesne podejście do zagadnień wykorzystania i ochrony środowiska naturalnego.

Zajęcia terenowe: jak się przygotować?

Stacja Terenowa Instytutu Zoologii - Urwitałt

Przedmiot: Ekologia ekosystemów wodnych i lądowych, Biocenologia, Siedliskoznawstwo

Miejsce: StacjaTerenowa Instytutu Zoologii UW w Urwitałcie

Stacja Terenowa Instytutu Zoologii UW, Urwitałt, 11-730 Mikołajki

Kontakt:
Ekologia ekosystemów wodnych i lądowych, Biocenologia
Dr hab Marcin Brzeziński
tel. 22 55 26 626

Siedliskoznawstwo
Dr Monika Mętrak
te. 22 55 26 542
tel. do Stacji: 87 4215245, 87 4215189

Dojazd:
We własnym zakresie (samochód, autobus, pociąg). Należy najpierw dojechać do Mikołajek (powiat mrągowski), a następnie do oddalonej o 6 km na wschód Stacji. Do Stacji można wynająć taksówkę, przejść na piechotę lub ewentualnie skontaktować się z prowadzącym zajęcia lub kierownikiem stacji. Możemy wyjechać po grupę studentów (nie po pojedyncze osoby).

Noclegi:
Studenci będą zakwaterowani w budynku Stacji w pokojach 2, 4 lub 10 osobowych.

Zakwaterowanie jest bezpłatne. Pościel na miejscu (opłata za wynajęcie 5 PLN od osoby). Można wziąć własne śpiwory.

Dostęp do wi-fi.

Posiłki:
Posiłki przygotowywane są we własnym zakresie. Do dyspozycji jest kuchnia i jadalnia.
Można korzystać z czajników elektrycznych, kuchenki elektrycznej, lodówki, talerzy, sztućców etc. W Mikołajkach znajdują się liczne sklepy spożywczy i restauracje. Prowadzący pomagają zorganizować transport na zakupy.

Co należy ze sobą zabrać:
Zajęcia terenowe odbywają się niezależnie od pogody, wobec tego należy zabrać odzież przeciwdeszczową (kurtka/peleryna, kalosze, spodnie), obuwie terenowe, środek przeciw komarom I kleszczom, krem z filtrem UV. Ponadto należy zabrać ze sobą legitymację studencką i dowód osobisty, notatnik, jeśli to możliwe – laptop. Może się przydać podstawowa apteczka (leki na przeziębienie, uczulenie).

Stacja Geobotaniczna - Białowieża

Przedmiot: Ekologia ekosystemów wodnych i lądowych

Miejsce: Stacja Geobotaniczna UW - Białowieża

ul. Sportowa 19, 17-230 Białowieża

Dr hab. Bogdan Jaroszewicz
tel. do stacji: 85 68 12 548

Dojazd:
Publicznymi środkami transportu. Bezpośredni autobus z Dworca Autobusowego Warszawa Zachodnia o godz. 14.30 (w Białowieży o godz. 19.20). Pociągiem do Białegostoku, dalej autobusami do Białowieży (może być z przesiadką w Hajnówce). Pociągiem do Hajnówki (przesiadki w Siedlcach i/lub w Czeremsze) i dalej autobusem.

Noclegi:
Pokoje 3-4 osobowe w bursie Białowieskiej Stacji Geobotanicznej UW (pokoje 3-4 osobowe).

Dostęp do wi-fi.

Posiłki:
BSG UW udostępnia studentom w pełni wyposażoną kuchnię (lodówki, kuchenki elektryczne, zmywarka) oraz dostęp do Internetu. Sklepy spożywcze znajdują się w odległości kilkuset metrów od siedziby BSG.

Co należy ze sobą zabrać:

UWAGA! Białowieża leży w strefie przygranicznej! Proszę o zabranie ze sobą dokumentów tożsamości!

Stacja Hydrobiologiczna - Pilchy

Przedmiot: Ekologia ekosystemów wodnych i lądowych

Miejsce: Stacja Hydrobiologiczna WB UW w Pilchach

Pilchy 5, 12-200 Pisz

dr hab. Mirosław Ślusarczyk,
tel. do Stacji: 87 562 30 35

Więcej informacji na stronie www.hydro.biol.uw.edu.pl/pilchy

Dojazd:
We własnym zakresie, możliwy na wiele sposobów, wodą, lądem lub powietrzem. Wskazówki jak dojechać włącznie z rozkładem jazdy autobusów znajdują się stronie Stacji: www.hydro.biol.uw.edu.pl/pilchy
Najdogodniejszy jest dojazd autobusem z Warszawy Stadion do Pisza, dalej autobusem lub taksówką. Autobus z Pisza do Pilch nie kursuje w niedziele. Dla ułatwienia podaję nr tel. tańszej (35 zł) taksówki: 603755458

Noclegi:
Mieszkamy w budynku Stacji Hydrobiologicznej w Pilchach w pokojach 2-8 osobowych
Towarzyszące osoby ani zwierzęta nie będą mile widziane.

Posiłki:
Śniadania i kolacje przygotowujemy we własnym zakresie w Stacji. Obiady (t.j. drugie danie) w cenie 9-15 zł zamawiamy w restauracji, spożywamy w Stacji. Ze względów organizacyjnych nie gotujemy w Stacji.
W Stacji znajduje się duża i dobrze wyposażona kuchnia – można korzystać z czajników elektrycznych, kuchenki mikrofalowej, lodówki, talerzy, sztućców etc. W niewielkiej odległości od Stacji znajduje się dobrze zaopatrzony sklep spożywczy.

Co należy ze sobą zabrać:
Zajęcia terenowe odbywają się niezależnie od pogody, wobec tego należy zabrać odzież przeciwdeszczową (kurtka/peleryna, kalosze, spodnie), ciepła odzież, czapka zakrywająca uszy, czapka z daszkiem, środek przeciw komarom I kleszczom, krem z filtrem UV. Ponadto należy zabrać ze sobą legitymację studencką i dowód osobisty, notatnik, jeśli to możliwe – laptop. Może się przydać podstawowa apteczka (leki na przeziębienie, uczulenie).

Stacja Hydrobiologiczna PAN w Mikołajkach

Przedmiot: Globalne zagrożenia środowiska (Zagrożenia hydrosfery)

Miejsce: Stacja Hydrobiologiczna PAN w Mikołajkach

ul. Leśna 13, 11-730 Mikołajki

Prof. dr hab. Ryszard J. Chróst

Dr hab. Waldemar Siuda

Dojazd:
Z Warszawy do Mikołajek autobusem PKS 11:45 Dworzec PKS W-wa Zach. do Mrągowo (16:15) – Mikołajki (17:08). Dojście pieszo od PKS do Stacji ścieżką spacerową prosto, wzdłuż jeziora Mikołajskiego ok. 1.5 km

Noclegi:
Zakwaterowanie w 3-osobowych domkach drewnianych typu bungalow.

Posiłki:
Wyżywienie we własnym zakresie. W każdym domku: naczynia kuchenne, sztućce, czajnik elektryczny, lodówka. Codziennie będzie można uzupełnić zapasy w pobliskim miasteczku.

Co należy ze sobą zabrać:

UWAGA! Będą potrzebne ręczniki.

W dniu przyjazdu należy się zaopatrzyć w żywność na kolację i śniadanie oraz lunch następnego dnia